Bookmark and Share
Показват се публикациите с етикет Десерти в древния Рим. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Десерти в древния Рим. Показване на всички публикации

събота, 14 август 2010 г.

Дини и пъпеши по римски


PEPONES ET MELONES
Apicius lll, 7



Продукти за 4 порции:

по едно резенче диня и пъпеш за порция
1 с.л. мед или 3 с.л. pasum (пасирани стафиди с червено вино)
1 с.л. Liquamen (или тайландски рибен сос)
1 ч.л. Crema di Balsamico Bianco или друг по-мек оцет
1 ч.л. мента
1 щипка счукан черен пипер
1 щипка асант по желание (вместо silphium)



Начин на риготвяне:

Ами много е лесно.

Забъркваме от горепосочените продукти едно сосче, нарязваме пипоните и мелоните и ги поливаме с него.

Ами това е, повече няма.


Буквален превод:
Черен пипер, блатна мента, пчелен мед или пасум, рибен сос и оцет; понякога се слага и Silphium (Една изчезнала подправка, за която се предполага, че е имала малко тежък вкус на стар чесън.)





PS.
Този експеримент е наистина само за най-смелите. После да не се оплаче някой, че искам да го отровя.
Обаче въпреки огромното вкусово противоречие бих казал, че полятото пъпешче след първоначалното малко стъписване дори ми хареса.
За динята същото не мога да кажа, но пък тя би могла чудесно да послужи за пример каква огромна еволюция е претърпял човешкият вкус от тогава до нашето време.



четвъртък, 5 август 2010 г.

Сладко с черен пипер


DVLCIA PIPERATA
Apicius Vll, 13,4




Продукти за 4 порции:

2 с.л. мед
2 с.л. бяло вино
3 с.л. pasum (пасирани стафиди с червено вино)
1 малко клонче ситно нарязано седефче
2 с.л. варен булгур
по една малка шепа бадеми, лешници и кедрови ядки
щипка черен пипер


Приготвяне:

Смиламе лешниците съвсем грубо и ги запичаме заедно с друите ядки почти символично.

Смесваме останалити продукти, доовкусяваме ги така както на нас ни харесва и ги разбъркваме с готовите ядки.

Бързо, вкусно и лесно.
Едно явно доказателство, че това мото още тогава е било много ценено.



Превод: 
Сложи мед, неразредено вино, пасум и седефче. Прибави вътре кедрови ядки, ядки и варен булгур. Прибави препечени лешници и сервирай.


PS.
Заглавието на рецептата означа нещо като "Сладкиш с черен пипер", но или някой е забравил да прибави подправката в продуктите или пък друг някой си е направил майтап и я е извадил от там.
Както и да е. Така както тогава и днес без тайни не може. Който иска, може от любопитство и да си сложи.


вторник, 3 август 2010 г.

Пълнени фурми

DVLCIA DOMESTICA
Apicius Vll, 13, 1


Продукти за 4 порции:

12 големи фурми, по възможност пресни
2 с.л. мед
сол
За пълнежа:
12 ядки (орехи, лешници, бадеми или около 60 гр. кедрови ядки)
прясно смлян черен пипер



Приготвяне:

Стопяваме меда на водна баня и докато се къпе пълним фурмите или с черен пипер, или с целите ядки или пък и с двете.

Поръсваме ги със сол, потапяме ги в меда и сервираме още топли на зяпналите от изненада.



Превод: 
Напълни големи или нормални фурми, след като им се извади костилката, с ядки, кедрови ядки, или добави и смлян черен пипер. Поръси ги отвън със сол, изпържи ги във врял мед и сервирай.



събота, 12 юни 2010 г.

Обърнат сладкиш


PATINA VERSATILIS VICE DVLCIS
Apicius IV, 2, 16





Продукти за 4 порции:

60 гр. лешници или орехи
60 гр. кедрови ядки
4 яйца
200 мл. мляко
6-8 с.л. мед
зехтин, Liquamen (тайландски рибен сос)
черен пипер
50 мл. бяло вино


Приготвяне:

Счукваме ядките финно и ги препичаме леко в тигана.

Разбиваме яйцата с млякото, виното и меда на хубава пяна, и заедно с малко рибен сос и зехтин ги разбъркваме с ядките.

Изсипваме всичко това в една намазана с мазнина форма за печене, поставяме я във фурната и печем при 150°C докато не се зачерви накрая от удоволствие.

После изваждаме, изтръскавме го да "пльосне" върху една дъска на масата, обращаме го отново, поръсваме с черен пипер, гарнираме с малко зелено и най-после сервираме подсвирквайки си щастливо.

Да ви е сладко!



Превод:
Обърнат сладкиш вместо десерт: Кедрови ядки и (други) почистени ядки, препечи ги и ги счукай заедно с мед, черен пипер, рибен сос, мляко, яйца, малко неразредено вино, и олио.
 



Десерт от круши


PATINA DE PIRIS
Apicius IV, 2, 35



Продукти:

1 кг круши
2 с.л. мед
200 мл Passum (вино със стафиди)
2 щипки счукан или смлян кимион
Liquamen (или тайландски рибен сос)
Зехтин
4 яйца
Черен пипер от мелничката


Приготвяне:

Обелваме крушите, изчистваме ги от семките, нарязваме ги на четири и ги варим с пасум, мед, кимион, малко зехтин и ликвамен до пълно омекване.

Пюрираме ги добре с пасатор и ги оставяме да изстинат.

Разбиваме яйцата много съзнателно с миксера и ги разбъркваме с крушовото кремче.

Изсипваме всичко в една добре намазана с масло форма за печене и ги печем похлупени при около 150 C° във фурната. (Сместа трябва просто бавно да съхне)

Побоцваме го от време на време с клечка за да не ни е скучно и като видим, че вече нищо не лепне по нея го изваждаме и поръсваме с черен пипер защото така е казал Apicius. B)


PS.
При мен се получи отгоре с коричка, а вътре си остана меко кремче. Може би така и трябва да бъде, но ако някой мисли че съм объркал нещо, то нека да се обади.






Омлет с мляко


OVA SFONGIA EX LACTE
Apicius VII, 13, 8





Продукти за 4 порции:

6 яйца
300 мл. прясно мляко
4 с.л. зехтин
Мед за поливане
Сол и черен пипер от мелничката


Приготвяне:

Разбиваме яйцата с миксера на пяна. Прибавяме млякото, зехтина и една щипка сол.Разбиваме отново.

Пържим и сервираме бързо докато е топло, като поливаме преди това с мед и ръсим с пипера.



Малък тип за такива като мене:
Ако някой все пак не обръща във въздуха всеки ден омлети да не забрави да си постели повече вестници преди да започне.